Glassräcket är perfekt till trädgården eller terrassen där det kan skapa lä och rama in en myshörna samtidigt som utsikten till trädgården och den öppna känslan bevaras. Räcket finns i flera olika storlekar och är enkelt att montera. Glasstaketet har förborrade hål i aluminiumlisten vilket säkerställer enkel montering. Till glasräcket med följer 4 skruvar samt 1 borr.
När du monterar glasräcket är det viktigt att du ser till att det är passage i stolpen till att kondensvatten kan sippra ut. Multistolpen har två spårtäckare som kan tas bort efter behov, så att stolpen kan användas både som änd-, mellan- och hörnstolpe. Räcket kan monteras både på rad, i L- eller U-form som man vill. Kom ihåg att köpa expansionsbultar till montering på underlag såsom träterrass eller sten.
Staketet får inte ställas upp som värn, trappräcke eller på balkong eftersom säkerhetsglaset är härdat men inte laminerat.
Medföljer 4st skruvar 1st borr
Att köpa till Stolpar Monteringsskruvar/-bultar Ø8 mm
Teknisk information Höjd: 100 cm Bredd: 100 cm Glas: Klarglas
Artikeldata
Produktnamn
GLASRÄCKE HORTUS KLARGLAS MED ALUMINIUMSKENA 1000X1000MM
Tillverkarens information för denna produkt är för närvarande inte tillgänglig. Vi arbetar aktivt med att tillhandahålla dessa uppgifter.
Information om EU-representant eller importör
Information om EU-representanten eller importören för denna produkt är för närvarande inte tillgänglig.
Säkerhets- och varningsinformation
Säkerhets- och varningsinformation för denna produkt är för närvarande inte tillgänglig. Användare uppmanas att följa allmänna säkerhetsrutiner och vara försiktiga vid användning av produkten.