Hög filtreringskapacitet för trädgårdspooler!
För att hålla poolvattnet fräscht måste det cirkuleras och renas kontinuerligt. Detta kompakta filtersystem är komplett och lämpligt för swimmingpooler och trädgårdspooler på upp till 70 000 liter. Filtersystemet består av en filtertank i väderbeständigt material och en stark självsugande pump som monteras på den medföljande monteringsplattformen. Pumpen är utrustad med ett förfilter som är en extra praktisk lösning i samband med backwash. Tydliga instruktioner på toppventilen gör systemet enkelt att hantera och trycket i tanken under drift kan snabbt läsas av på den integrerade manometern.
Filtersystemets pump gör det även möjligt att dammsuga poolbotten med bottensug på teleskopstång Från Swim & Fun. Du kan även använda filtermaterial som Filterballs eller sandfilter från Swim & Fun till detta filtersystem. När du använder dig av Filterballs får du en hög filtreringskapacitet samt vattenbesparing eftersom du inte behöver genomföra en kontinuerlig returspolning. Istället räcker det att du tvättar bollarna i tvätmaskinen eller för hand när säsongen är över. Jämfört med andra filtermaterial ger Filterballs ett minimum av vattenmotstånd, vilket resulterar i ett högre vattenflöde. Detta innebär att filtersystemet kan cirkulera allt poolvatten snabbare, vilket i sin tur innebär lägre energiförbrukning.
Med systemet följer en kraftfull pump med en kapacitet som är anpassad efter filtertankens storlek. Pumpen måste ha tillräckligt med ström för att kunna cirkulera allt poolvattnet 5 gånger per dygn. Som huvudregel ska pumpens vattenreningskapacitet som ett minimum vara poolens vattenvolym delat med 5. Pumpen kan användas med saltvatten. Systemet kan monteras direkt på alla pooler och pooler med ett vanligt pumputtag och är anpassat till standardslangar med diameter 32/38 millimeter. UV-ljussystem, bottensug, filterballs, poolslangar och teleskopstång medföljer ej.
Teknisk information
Driftövertryck: 1,5 bar
Elkabelns längd ; 1,5 meter
Max omgivande temperatur; 35 grader
Max poolstorlek: 70 000 liter
Ljudnivå: 70 dBA
Pumpeffekt: 800W
Pumpeffekt: 19 000 l/h
Reningskapacitet Filterballs: 16,400 l/h
Reningskapacitet filtersand: 14,570 l/h
Qmax: 284 l/min
Hmax m: 13
Manometer: Ja
Förfilter: Ja
Filtertankstorlek diameter: 60 cm
Spänning: 230V, 50Hz
Slanganslutning diameter: 5cm
Pumptyp: Självsugande